![](https://evenimentvalcean.ro/wp-content/uploads/2024/03/432733254_2433100460211960_6999655560880985429_n-840x200.jpg)
Incendiu la Horezu! Proprietara unei case a suferit arsuri și a fost transportată la spital
Un incendiu a izbucnit în acdeastă dimineață la o gospodărie, în localitatea Horezu.
S-au deplasat de urgență forțe din cadrul Punctelor de Lucru Bunești și Horezu, cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SAJ. Incendiul s-a manifestat la anexe gospodărești și la acoperișul casei de locuit.
Proprietara a suferit un atac de panică, a fost evaluată și monitorizată de către echipajul medical SAJ, ulterior persoana fiind transportată la CPU Horezu.
Incendiul a fost localizat și lichidat în scurt timp de la sosirea pompierilor militari, în limitele găsite. Au ars: acoperișul casei de locuit construit din lemn, cu învelitoare din tablă, în suprafață de cca 96 de mp, o bucătărie de vară construită din lemn, cu învelitoare din țigla, cu suprafața de aproximativ 30 de mp, un fânar cu învelitoare din țiglă, 3 t de fân, un mc de scândură din brad, scule electrice și electrocasnice. A fost deteriorat tavanul casei, construit din lemn tencuit.
Cauza probabilă – scurtcircuit electric.