VIDEO Oprire suspectă la marginea Râmnicului. Trei tineri prinși cu droguri

O întâlnire aparent banală cu jandarmii s-a transformat într-o anchetă penală pentru trei tineri din Râmnicu Vâlcea. Aceștia au fost depistați, miercuri seara, în timp ce se aflau lângă un autoturism parcat pe strada Schitul Troianu din municipiu.

Potrivit Jandarmeriei Vâlcea, în jurul orei 22:00, o patrulă a observat trei persoane care manifestau un comportament suspect în apropierea unei mașini. La vederea autospecialei, tinerii ar fi încercat să evite contactul cu jandarmii, fapt care le-a atras atenția oamenilor legii.

În urma legitimării și a verificării autoturismului, jandarmii au descoperit mai multe obiecte și substanțe susceptibile de a face parte din categoria celor interzise.

În interiorul mașinii au fost găsite un recipient cu fragmente vegetale cu miros înțepător, mai multe recipiente din staniol care conțineau fragmente cristaline solide de culoare alb-transparent, un cântar electronic de precizie și foițe destinate confecționării țigaretelor.

Cei trei tineri, toți în vârstă de 19 ani, le-ar fi declarat jandarmilor că substanțele le aparțin și că ar fi fost destinate consumului propriu, alegând zona de la marginea orașului pentru a le folosi.

Substanțele descoperite și documentele întocmite au fost înaintate către Biroul pentru Combaterea Crimei Organizate Vâlcea, care va continua cercetările în acest caz.

Jandarmii vâlceni transmit că acțiunile de prevenire și combatere a faptelor ilegale vor continua, în special în zonele frecventate de tineri.

„O decizie luată într-o clipă poate avea urmări care le pot influența viitorul pentru mult timp”, este avertismentul transmis de reprezentanții Jandarmeriei Vâlcea către tineri, în contextul luptei împotriva consumului de substanțe interzise.