SCM Rm. Vâlcea, înfrângere în Liga Campionilor

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au început ca din pușcă actualul sezon, cu un succes pe terenul bucureștencelor de la SCM și promiteau o evoluție foarte bună și în Liga Campionilor. A urmat un insucces în deplasare cu Brest și revanșa era așteptată pe propriul teren cu Odense din Danemarca. În fața unei săli, goale dar la doi pași de suporterii care s-au strâns în număr mare la Arenele Traian, elevele lui Florentin Pera se pare că au acuzat șocul veștii că două colege și tehnicianul secund s-au îmbolnăvit de Covid-19. Danezele au început mai bine, au condus și au dus diferența la 4 goluri, 9-5, în minutul 18. Cu toții speram la o cursă de urmărire cu final fericit, dar nu a fost deloc așa. După 10-1e la pauză, nordicele s-au distrat pe teren în partea a doua a meciului. Au fost și 11 goluri diferență, 19-30 iar tabela a înghețat la scorul de 21-30. Pentru echipa noastră urmează o deplasare dificilă, la Moscova în fața echipei TSKA, acolo unde elevele lui Pera au nevoie de un rezultat favorabil pentru a intra în calculele calificării. (G.C.)