SCM pierde cu Gyor, dar nu se predă!

Într-o atmosferă de zile mari, campioana României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a primit vizita campioanei Ungariei și a Europei, ETO Gyor.

Elevele lui Florentin Pera au sperat într-o surpriză de proporții și au ținut pasul cu maghiarele în prima parte a întâlnirii. Au condus și la două goluri diferență dar ETO Gyor și-a respectat statutul de mare favorită și a intrat la pauză în avantaj, 10-6. Apărarea vâlcencelor a funcționat bine, dar problemele mari au apărut în fața de atac. Nici în repriza secundă Vâlcea nu s-a apropiat amenințător de unguroaice care s-au impus în final cu 29-20. Pentru echipa antrenată de Florentina Pera au marcat Asma Elghaoui 7 goluri, Cristina Florica 3, Irina Glibko 3, Marta Lopez Herrero 2, Alicia Fernandez Fraga 2, Ann Grete Norgaard 1, Samara Da Silva Vieira 1, Kristina Liscevic 1. Pentru Gyor au înscris Veronica Kristiansen 9 goluri, Eduarda Amorim 5, Csenge Reka Fodor 4, Stine Oftedal 3, Kari Brattset 3, Anne Mette Hansen 2, Jana Knedlikova 1, Amanda Kurtovic 1, Dorottya Faluvegi 1. Vâlcea a rămas pe locul 4, cu 4 puncte, poziție care păstrează șanse de calificare în sferturi Ligii Campionilor. (G.C.)