SCM învinge din nou pe CSM București și se distanțează. Uniți pentru un nou titlu!

Campioana României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a jucat perfect în Fața rivalei din Liga Florilor, CSM București. Într-o atmosferă de vis, elevele lui Florentin Pera au dat dovadă de multă maturitate și valoare și au reușit un nou succes.

În prima repriză echipa noastră a condus în permanență dar bucureștencele au revenit și au echilibrat. S-a mers cap la cap și oaspetele au intrat la cabine în avans minim, 10-9. Gruparea din Capitală a intrat mai bine în repriza secundă și a condus și la trei goluri. Se părea că totul este pierdut dar oltencele au revenit spectaculos. Finalul a fost unul extrem de tensionat. SCM a condus la două goluri dar bucureștencele au revenit și au egalat cu 45 de secunde înainte de final. Florentin Pera a cerut timp de odihnă cu 25 de secunde înainte de ultimul fluier al arbitrilor și a încercat să pună la punct un gol al victoriei. Și a reușit! Da Silva a marcat în ultima secundă, 20-19 și CSM se distanțează în clasament la 6 puncte de oaspete. (G.C.)