SCM câștigă spectaculos în faţa campioanei! CUPA e la Vâlcea!

Echipa de handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat primul trofeu din istorie contra și pe terenul campioanei en-titre a României, CSM București. Elevele lui Florentin Pera au evoluat aproape perfect contra trupei bucureștene pe care a condus-o până aproape de final.

La pauză a fost 11 la 9 pentru echipa noastră. Și în mitanul secund vâlcencele s-au descurcat foarte bine, chiar dacă CSM a revenit spre final și chiar a condus cu 21-20, cu un minut înainte de final. Vâlcea a egalat și dus meciul în prelungiri. După prima repriză a prelungirilor a fost tot egal, 26-26. Culmea, SCM a dovedit mai multă maturitate în faţa fostei campioane a Europei și s-a impus în final cu 33-31! Supercupa României este la Vâlcea și elevele lui Pera anunță un sezon de excepție. (G.C.)