SCM a remizat cu Viborg și e calificată în sferturi!

SCM Râmnicu Vâlcea a trecut cu bine peste încă un meci din Cupa EHF și elevele lui Dahl sunt sigure de calificarea în sferturile de finală ale competiției. Echipa noastră a început mai bine derby-ul grupei, cu Viborg din Danemarca și a condus și la trei holuri diferență. Nordicele au revenit și au intrat la cabine în avantaj minim, 15-14. Și partea a doua a meciului a fost interesantă, cu cele două formații pe rând la conducere pe tabela de marcaj. Oltencele au avut 30-27 cu doar câteva minute înainte de final, dar oaspetele au marcat de trei ori la rând și s-a terminat la egalitate, 30-30. Rezultatul le asigură ambelor combatante accederea în faza următoare a competiției. Viborg și SCM au câte 7 puncte și se află pe primele două poziții ale clasamentului în timp ce celelalte două echipe, Vaci din Ungaria și Chambray din Franța au câte două puncte. (G.C.)