Pas mare pentru salvare. Lupii au surclasat lidera!

Baschetbaliștii de la CS Vâlcea 1924 au jucat un nou meci pe propriul teren, in Liga Națională, contra liderei clasamentului turneului învinșilor, SCM Timișoara. Elevii lui Hristu Șapera au făcut o partida perfectă pe care au dominat-o din primul și până în ultimul minut. Cu Olisemenka și Branch în zi de grație, Lipii Negri s-au impus în trei sferturi, cu 26-16, 31-20, 26-22, in timp ce unul s-au terminat la egalitate, 18-18. Finalmente a fost 101-76 și CS Vâlcea 1924 se menține pe poziția a patra a ierarhiei, la doua puncte distanță de SCM Craiova. În runda viitoare, vâlcenii joaca în deplasare, pe terenul ultimei clasate, Laguna București și, în mod normal, nu pot rata victoria. (Gabriel Cârjaliu)