În noul sezon din Liga Națională, HCM Rm. Vâlcea – U Cluj, 21-18

Început cu dreptul pentru HCM Râmnicu Vâlcea care a câştigat cu 21-18 meciul de deschidere al noii ediţii de campionat, cu U Cluj.

HCM Râmnicu Vâlcea și U Cluj au deschis noul sezon din Liga Națională. Handbalistele antrenate de Constantin Ştefan au avut, pentru a 4-a oară consecutiv, câștig de cauză în fața ardelencelor. Prima repriză a fost extrem de disputată – nicio echipă nu s-a putut distanța și gazdele au intrat la pauză cu avantaj minim, 12-11.
În actul secund, Mihaela Ani Senocico a făcut diferența chiar împotriva echipei în tricoul căreia a evoluat timp de 13 ani. Căpitanul HCM-ului a înscris 11 goluri.
La debutul într-un meci oficial pentru HCM Râmnicu Vâlcea, macedoneanca Andrea Beleska a făcut un joc foarte bun, reușind să marcheze cinci goluri pentru formația noastră în jocul cu U Cluj.
”Pentru mine au fost emoții mari, am vrut să fie totul perfect, dar acum, la finalul meciului, mă simt foarte fericită. Cred că va fi un sezon foarte bun pentru noi!” a anunțat Andrea Beleska.
În ultima etapă a ediției trecute de campionat, HCM se impunea la o diferență de 19 goluri.