Meci interzis cardiacilor la Păușești Otăsău: 8 goluri și două eliminări

Derby-ul primului eșalon al fotbalului vâlcean s-a disputat la Păușești-Otăsău, acolo unde gazdele sperau la un succes în fața ortacilor de la Berbești pentru a păstra handicapul de un singur punct față de lidera clasamentului, Sparta Râmnicu Vâlcea. Primele minute ale întâlnirii au fost intense.

Minerii au deschis scorul încă din minutul 6 dar gazdele au egalat rapid, după alte două minute. Un minut a mai durat și Minerul a revenit în avantaj iar FCPO a luat cu asalt poarta adversă, a primit o lovitură de la 11 metri dar a ratat șansa egalării, în minutul 12. Au marcat tot minerii, 1-3 în minutul 22, dar la cabine s-a mers cu scorul de 2-3. Și parte a doua a fost interesantă și plină de tensiune. Cu un sfert de oră înainte de final ortacii au punctat pentru 2-4 și se părea că au rezolvat soarta celor trei puncte puse în joc dar FCOP a revenit spectaculos și a egalat la 4, profitând și de faptul că Minerul a rămas în dublă inferioritate. De rezultatul de egalitate a profitat lidera Sparta Râmnicu Vâlcea care a dispus în deplasare de Foresta Malaia, 1-11 și s-a distanțat la trei puncte în fruntea clasamentului.