Meci halucinant pentru SCM Rm. Vâlcea. Egal la Cisnădie

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea aveau mare nevoie de o victorie în deplasarea de la Cisnădie pentru a rămâne cu șanse mari pentru un loc în viitoarea ediție a cupelor europene. Elevele lui Dahl au avut în față un adversar modest, Măgura, pe care au dominat-o cu autoritate pe parcursul primului mitan. Echipa noastră a condus la pauză la șapte goluri diferență, 18-11 și se părea că victoria finală este o simplă formalitate. A urmat o repriză secundă halucinantă în care gazdele au recuperat gol după gol, pe fondul unei evoluții slabe a echipei noastre. La final tabela de marcaj a înghețat la scorul de 33-33 și Vâlcea pierde teren chiar dacă putea să profite de înfrângerea suferită de Dunărea Brăila, principala contracandidată la un loc european. Echipa noastră are nevoie de un parcurs fără greșeală până la finalul acestui campionat dar și de jocul rezultatelor pentru îndeplinirea obiectivului. (G.C.)