Meci de infarct! SCM a învins la Baia Mare

Cu multe probleme de lot, SCM Râmnicu Vâlcea s-a deplasat la Baia Mare și avea mare nevoie de un succes pentru a păstra poziția a doua a clasamentului. Au fost 60 de minute pline de tensiune la care a asistat și galeria vâlceană Brigada Noastră. Elevele lui Dahl au început partida în stil mare și au condus cu 4-1 dar băimărencele au revenit spectaculos și au avut și șase goluri avans. La pauză a fost 21-19. Gazdele au început mai bine și mitanul secund și au dus scorul la 25-20, dar Vâlcea a recuperat până la 25-24. Finalul a fost palpitant. S-a mers cap la cap, Necula a marcat pentru 34-33 și Baia Mare a avut la dispoziție aproape un minut pentru e egala. Apărarea echipei noastre a rezistat și SCM s-a întors cu toate punctele puse în joc. Pentru echipa noastră urmează un meci de foc, pe propriul teren, contra campioanei en-titre a României, CSM București. (G.C.)