Lupii Negri au învins în Bănie

Cu Tony Rotaru în zi de grație, CS Vâlcea 1924 a reușit un succes mare în derby-ul Olteniei, la Craiova, în fața Universității. În tur craiovenii reușiseră să se impună după ce elevii lui Hristu Șapera au greșit mult pe final de meci, final în care și arbitrajul și-a pus amprenta pentru stabilirea rezultatului final. Echipa noastră și-a adjudecat la limită primele două sferturi ale întâlnirii, 22-20, respectiv 25-23 și după pauza mare a făcut instrucția cu formația din Bănie. La final a fost 96-70, rezultat prin care Lupii Negri demonstrează că își merită locul în primul eșalon și în sezonul viitor. Pentru echipa noastră urmează ultima partidă din sezonul regular, în deplasare cu CSM Oradea. (G.C.)