Înfrângere dureroasă pentru SCM! Handbalistele antrenate de Pera au cedat la șase goluri diferență în Danemarca, dar mai au șanse de calificare în grupele principale

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au făcut cel mai slab meci al sezonului exact când nu era cazul, în manșa tur a meciului din ultimul tur preliminar al Cupei EHF, pe terenul danezelor de la Ikast. Echipa noastră a cedat la șase goluri diferență întâlnirea cu experimentatele nordice și calificarea se va juca duminică, la Râmncu Vâlcea.

Danezele au prima șansă, dar și oltencele pot răsturna situația de pe tabela de marcaj. SCM Râmnicu Vâlcea a început mai bine întâlnirea și a dat impresia că se poate desprinde, după ce a condus cu 5-3. Au urmat, însă, 14 minute fătă gol marcat pentru Yrina Glibko și compania. După 7-5 la pauză, gazdele s-au desprins la 10-5, după ce nici apărarea vâlcencelor nu a mai funcționat bine ca în primele 30 de minute. Danezele au punctat și în dublă inferioritate și s-au impus în final cu 22-16. Interesant este că ultimul gol a fost marcat de echipa noastră chiar în ultima secundă, din aruncare de la 7 metri. Poate să fie chiar golul decisiv. Partea proastă este că linia de 9 metri a lui Florentin Pera nu a funcționat de această dată și a punctat de doar cinci ori din acțiune. Manșa retur va avea loc duminică, la Râmnicu Vâlcea și danezele au prima șansă la calificare. Având în vedere că s-au marcat puține goluri, cel mai probabil SCM Râmnicu Vâlcea va avea nevoie de un succes la șapte goluri avans. Deloc imposibil! Se poate și cu doar șase goluri avans, condiția fiind ca oaspetele să nu înscrie mai mult de 15 goluri. Există și situația, puțin probabilă, în care scorul înregistrat în tur să se repete, caz în care se vor organiza două reprize de prelunigire și apoi aruncări de la șapte metri dacă egalitatea persistă. Foarte important, chiar decisiv, poate să fie aportul publicului vâlcean care o să umple Sala Sporturilor Traian și care le va încuraja pe oltence din primul și până în ultimul minut de joc. Altfel, insuccesul din Danemarca este al doilea al sezonului în meciurile oficiale, după cel din Turcia, din turul precedent. În campionat nimeni nu a reușit să le învingă pe elevele lui Florentin Pera. (G.C.)