Handbal feminin, Liga Florilor! HCM, de neoprit! Elevele lui Relu Roșca s-au impus și la Cisnădie și rămân pe locul secund al clamentului

Măgura Cisnădie – HCM Râmnicu Vâlcea 18-21 (9-8)
Au abitrat Stark și Ștefan, ambii din București
Au evoluat formațiile:
Măgura Cisnădie: Dragica Tatalovic – Ivana Bozovic -1 , Cristina Strahan, Paula Hoha, Ada Moldovan – 4, Larisa Șerban, Larissa Araujo – 1, Maria Ilea, Daniela Crap -2, Andreea Mărginean, Roxana Gatzel, Deonise Fachinello – 4, Mirela Pașca, Mariana Coșta – 5, Cristina Popovici, Larissa Da Silva, Oana Apetrei – 1.
HCM: Blazek, Razum, Ciucă – Glibko – 8, Vasileuskaya -2, Fernandez – 1, Florica -1 , Lopez – 6, Adespii – 1, Băcăoanu – 2, Krnic, Ines Khouildi, Craiu, Mitrache, Khouildi, Vukcevic, Badea. Antrenor Aurelian Roșca
Eliminări de 2 minute: 1-3 (Apetrei) – (Băcăuanu, Ines Khouildi – 2)
Cartonașe roșii: 0-0
Aruncări de la 7 metri: 4-2

Handbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea au reușit un nou succes important, pe terenul unei contracandidate la un loc de cupă europeană, Măgura Cisnădie. Prima repriză a fost una echilibrată, chiar dacă sibiencele s-au desprins la un moment dat și au avut 5-2 și 9-4. Finalul le-a aparținut oltencelor care au intrat la cabine cu un handicap minim, 8-9, după ce sibiencele nu au mai marcat în ultimele șapte minute ale primelor 30. Vâlcencele aveau să înceapă repriza secundă cu un atac, dar și cu o jucătoare mai puțin pe teren, după ce tunisianca Ines Khouildi a fost eliminată pentru două minute, char în secundele de final ale primului mitan. Urmau 30 de minute în care orice se putea întâmpla și era clar că tot faza defensivă ale celor două combatante avea să decidă soarta meciului. Chiarpi a stat, elevele lui Aurelian Roșca au avut două șanse să egaleze, ambele ratate, însă, de Andreea Adespii și gazdele au dus scorul la 11-8. HCM a marcat primul gol al reprizei secunde prin Glibko, la prima aruncare de la 7 metri și echipa noastră urma să joace timp de două minute în superioritate. Lopez a dus scorul la 11-10 și tot ea a egalat la 11 și practic totul se începea de la zero. Gazdele au reușit să refacă un avans de două goluri, dar au urmat trei reușite consecutive ale vâlcencelor care au revenit în avantaj, pentru prima dată după debutul meciului: 13-14. Din acel moment echipa noastră redevenea favorită la victorie, chiar dacă tehncianul de la Măgura a cerut time-out pentru a încerca să redreseze corabia. Cu zece minute înainte de final era 16-14 pentru oltence, dar soarta celor trei puncte încă se mai juca, chiar dacă era clar că gazdele găseau din ce în ce mai puține soluții în atac. Tot două goluri erau în favoarea HCM-ului și cu cinci minute înainte de final, 16-18, moment în care Relu Roșca a cerut timp de odihnă și a făcul planul pentru asaltul final. Din acel moment nu au mai fost emoții și HCM Râmnicu Vâlcea a reușit să se impună cu scorul de 21-18. Echipa noastră rămâne pe locul secund al clasamentului și dac va continua evoluțiile constant bune nu mai poate pierde un loc de cupă europeană. Petra Blazek, Iryna Glibko și Marta Lopez au fost cele mai bune handbaliste pentru HCM Râmnicu Vâlcea într-o partidă foarte importantă pentru lupta la polul suprior al clasamentului. Cel mai probabil CSM București va câștiga un nou titlu național, în timp ce HCM și SCM Craiova se vor lupta pentru pozițiile 2-3 ale ierarhiei finale din Liga Florilor.