Handbal feminin, Cupa EHF: SCM pierde în Turcia, dar se califică

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au avut o misiune lejeră în Turcia, în returul dublei manșe contra echipei Kastamonu Belediyesi GSK. Formația antrenată de Florentin Pera avea de apărat o diferență de nouă goluri câștigată în disputa din tur, găzduită de Sala Polivalentă Traian.

Returul a fost unul echilibrat. Echipa noastră nu a apăsat pe accelerație și turcoaicele au evoluat cu ambiție, decise să obțină un succes de palmares, având în vedere că în sezonul trecut ajungeau în faza semifinalelor. Gazdele au condus cu 8-5, moment în care Florentin Pera a cerut timp de odihnă și situația s-a reglat imediat. SCM a egalat și până la pauză s-a mers cap la cap. Kastamonu Belediyesi GSK a intrat la cabine cu avantaj minim, 12-11 și avea nevoie de o minune pentru a pune încă opt goluri la zestre subțire acumulată în 30 de minute. Nu a fost cazul, însă și Vâlcea nu a avut emoții. Finalmente a fost tot o diferență minimă pentru gazde, 21-20, dar mai departe merg oltencele care azi așteaptă tragerea la sorți de azi, de la Viena, pentru aflarea următorului adversar. Iryna Glibko a fost şi cu această ocazie MVP-ul echipei, cu 9 goluri. Au mai înscris: Da Silva 6 goluri, Lopez 2, Popa 1, Khouildi 1, Vasileuskaya 1. (G.C.)