Fotbal, Cupa României! ACSO FILIAŞI (DJ) – CSM RÂMNICU VÂLCEA (VL) 5-6 după loviturile de departajare (1-1 după 90 de minute şi 120 de minute)

Stadion: Oltenia (fost Petrom Chimia)(Craiova)
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa); Asistenţi: Ionel Caius Drula (Drobeta Turnu Severin) şi Lucian Tănase (Piteşti).

Filiaşi: S. Mogoşanu – Orban, D. Bălaşa, Aur. Lupu, N. Neacşu – Cimpoeru (Vl. Georgescu 80′), D. Calu (Cruşoveanu 80′), Bogdanovici (Căle 72′), Borneci – Duriţă, Fotescu
Rezerve neutilizate: Lascu – Istudor, Fruntelată, Pârvuică
Antrenor: Gheorghe Ciurea
CSM: Căbuz – Samson, Ct. Pîrvulescu, Cr. Munteanu, Buşu (D. Dumitraşcu 46′) – Oct. Vasile (D. Stana 71′), Fl. Pîrvu, C. Cristea, Ad. Cârstea – Ov. Mihai (M. Dina 57′), Ceapă
Rezerve neutilizate: Muţiu – B. Popescu, Mocanu, I. Marian
Antrenor: Ionel Gane
Pe un teren greu și în fața unei echipe modeste, dar arțăgoase, echipa noastră a jucat în meciul eliminatoriu din Cupa României, Viperele Albastre au întâlnit echipa de eșaon III, CSO Filiași și au sperat într-o rezolvare rapidă a calificării, având în vedere că peste doar câteva zile urma o partidă dificilă de campionat, cu FC Brașov. Prima repriză a fost una de mare luptă. Elevii lui Jerry Gane au dominat cu autoritate, dar nu au reușit să își creeze mari ocazii de poartă. În debutul părții secunde a întâlnirii a venit și primul gol, marcat de Cătălin Pârvulescu, cu capul și se părea că ecuația calificării era rezolvată. În chiar ultimul minut, gazdele au dat lovitura și au egalat prin Fotescu, șut sec la colțul lung, puăin lateral dreapta. Mecicul a ajuns în prelungiri și, în minutul 105, CSO Filiași a ratat o lovitură de la 11 metri, prin căpitanul Neacșu. Și Viperele puteau să obțină calificarea, dar mingea trimisă de Mihai Dina a lovit bara transversală. Au urmat loviturile de la 11 metri. Echipa noastră a reușit să înscrie de fiecare dată, în timp ce doljenii au ratat-o pe ultima, culmea tot căpitanul Neacșu fiind marele ghinionist. S-a terminat 5-6 și echipa noastră ajunge, din nou, în faza șaisprezecimilor.