Egal și gaze lacrimogene la Cisnădie

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea s-a deplasat la Cisnădie pentru meciul cu Măgura din localitate cu gândul de a continua parcursul fără greșeală din acest început de sezon competițional. Elevele lui Dahl au făcut o primă repriză slabă în care au condus până în minutul 8, apoi au alergat după egalare. Sibiencele au condus și la șase goluri avans și au intrat la cabine cu 19-16. Situația s-a repetat și după reluarea meciului, Măgura a refăcut avansul de șase goluri și cu trei minute înainte de final avea 36-33. SSM a salvat un punct după ce a marcat de trei ori consecutiv, s-a terminat 36-36 și vâlcencele rămân neînvinse. Pentru primul eșalon de handbal feminin urmează o pauză competițională pentru partidele de calificare la Euro 2024 ale Naționalei.
Municipalele au suficient timp de pregătire pentru următorul meci, unul dificil, pe 18 octombrie, în Sala Traian, cu Rapid București. Din păcate, disputa de la Cisnădie a avut și momente neplăcute în tribune. Galeria echipei noastre s-a bucurat după golul egalizator din ultima secundă și forțele de ordine au pulverizat spray lacrimogen, gest inexplicabil, în condițiile în care nimeni nu a părăsit perimetrul rezervat. Cel mai mult a avut de suferit un copil de 8 ani prezent la meci alături de tatăl său. (G.C.)