CSM a învins clar în derby-ul Olteniei

De 30 de minute au avut nevoie handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea pentru a rezolva soarta celor trei puncte puse în joc contra craiovencelor de la SCM. După un adevărat galop de sănătate, echipa noastră a intrat la cabine cu un incredibil 22-9 și nimic nu se mai putea întâmpla. Gruparea din Bănie nu a reușit să-și revină din pumni nici după pauză și a punctat pentru prima dată la cinci minute de la reluare. La final a fost 36-21 după o partidă fără istoric. Elevele lui Bent Dahl și-au securizat poziția a cincea a ierarhiei în timp ce Craiova mai poate spera doar la o minune pentru a prinde biletele europene. Cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Hagman, cu 11 reușite, de la Craiova excelând Mugosa cu 10 goluri. Pentru SCM Râmnicu Vâlcea urmează un nou meci de foc, în Cupa României, contra campioanei en-titre a României, SCM București.