BASCHET: Spectacol în Sala Traian. CSU Oradea s-a impus meritat

Aproape 2000 de spectatori au venit la Sala Traian pentru a vedea un spectacol baschetbalistic de calitate și au sperat că elevii lui Hristu Șapera să poată realiza surpriza în fața vicecampioanei en-titre a României, CSU Oradea.
Pe banca tehnică a oaspeților a fost Cristi Achim, pentru prima data adversary al unei echipe din orașul natal. Debutul partied a fost echilibrat și timp de două minute tabela de marcaj a rămas intactă. A fost deblocată de CSU care a făcut un prim sfert aproape perfect și la prima pauză oaspeții aveau un avantaj confortabil: 23-9. Lupii au echilibrat partida, au făcut un sfert al doilea mai bun dar la pauza mare deja era greu de crezut că surpriza se mai putea produce: 26-51. Spectacolul a continuat și la reluare și cel mai bun jucător de pe teren a fost Neal, cel care avea să fie declarant de FRB și MVP-ul etapei. Înainte de sfertul decisive zarurile erau aruncate: 52-74. S-a terminat 74-90 dar iubitorii baschetului din Râmnicu Vâlcea au plecat acasă mulțumiți de spectacolul oferit de cele două formații. Pentru CS Vâlcea 1924 urmează două meciuri consecutive pe propriul teren, cu CSU Sibiu în prima etapă a returului de campionat și apoi cu Universitatea Craiova în restanța din tur. (G.C.)