BASCHET: Lupii au învins lidera

Pentru prima dată în efectiv complet în această ediție de campionat, CS Vâlcea 1924 a primit vizita baschetbaliștilor de la FC Argeș Pitești, lideri ai clasamentului cu un singur insucces la activ și șase succese consecutive. Toată întâlnirea a fost una echilibrată, chiar dacă oaspeții s-au distanțat la un moment dat și au dat impresia că își pot fructifica experiența superioară. La pauza mare a fost 33-37 dar spectatorii din sala Traian le-au dat aripi vâlcenilor care au egalat la 39. Au urmat perioade în care cele două combatante au trecut pe rând la conducere pe tabela de marcaj. Piteștenii au intrat în sfertul decisiv un avantaj de patru puncte, 51-55 dar era clar că lupii nu vor ceda. Finalul a fost unul incendiar și asemănător cu cel din partida precedentă, pierdută la limită de elevii lui Hristu Șapera. Echipa noastră a învățat cum nu se putea mai bine lecția, a condus în ultimul minut și a închis tabela la scorul de 73-69. Un succes extrem de important în lupta pentru menținerea în primul eșalon. Pentru lupi urmează încă două meciuri în finalul acestui an, în deplasare la Constanța și pe propriul teren cu formația din Târgu Mureș, confruntări din care pot scoate punctaj maxim. (G.C.)