Viitorul Dăești trece și de Universitatea Craiova. Minerul și Flacăra se scufundă

Florin Costea a fost din nou talismanul liderei Seriei a șasea din eșalonul al treilea. Fostul atacant al Universității Craiova și al Stelei București a adus trei puncte importante, după ce a marcat golul victoriei și disputa de pe propriul teren din ultima rundă din acest an jucată la baza sportivă de la Fedeleșoiu. Echipa noastră a jucat împotriva unei formații imprevizibile, CSU 2 Craiova și a deschis scorul în minutul 68 după golul marcat cu capul de experimentatul Cătălin Pârvulescu. Oaspeții au reușit egalarea, cu un sfert de oră de final. Cu un singur punct nu a fost de acord Costea care a punctat decisiv în minutul 90 și Viitorul și-a asigurat matematic prezența în play-off-ul de promovare în eșalonul al doilea.
Din păcate, celelalte două echipe din Vâlcea nu au obținut puncte în această rundă. Flacăra Horezu a cedat cu 1-3 în deplasarea cu Petrolul Potcoava, chiar dacă horezenii au condus cu 1-0. Minerul Costești nu a jucat rău în deplasare cu Alexandria, dar a cedat cu 1-2.