Viitorul Dăești și-a revenit. Victorie mare la Turnu Măgurele

Fotbaliștii de la Viitorul Dăești au făcut cel mai bun meci al începutului de campionat, atunci când era mai mare nevoie. Gruparea de la Fedeleșoiu s-a deplasat la Turnu Măgurele, acolo unde a dat piept cu o formație, Cetatea, echipă care era neînvinsă pe propriul teren. După un debut de meci echilibrat, Viitorul a deschis scorul prin finlandezul Tiihonen, în minutul 38. Apoi Grecu a punctat de două ori în repriza secundă și gazdele au reușit doar un gol de onoare, chiar la ultima fază a meciului. Dăeștenii s-au apropiat la un singur punct de play-off și la patru de lidera clasamentului. “Cu acest succes, ne-am apropiat la patru puncte de primul loc. Ne desparte un punct de play-off”, este mesajul fotbaliștilor de la Viitorul Dăești.
O victorie frumoasă a obținut și Flacăra Horezu, 1-0 cu CSM Alexandria, echipă care nu cunoscuse înfrângerea în primele șase runde. Horezenii sunt la un singur punct distanță de prima poziție a clasamentului. Viitorul și Flacăra se vor afla față în față în următoarea rundă, într-un meci care se anunță încă de pe acum unul încins. Celelalte două echipe din Vâlcea au avut meci direct, la Râmnicu Vâlcea, acolo unde Cozia Călimănești a trecut cu scorul de 3-0 de Minerul Costești.