Viitorul Dăești, furată ca-n codru!

Așa cum s-a întâmplat și în sezonul trecut, Viitorul Dăești a ajuns la barajul de promovare în Liga a II-a, dar și de această dată este departe de îndeplinirea obiectivului. Elevii lui Cristi Munteanu ar fi trebuit să joace pe propriul teren, la baza sportivă de la Fedeleșoiu, manșa tur cu CSM Alexandria, dar condițiile meteo nu au făcut posibilă partida care s-a amânat cu o zi și a fost mutată la stadionul din Zăvoi. După o primă repriză echilibrată care s-a terminat la egalitate, 0-0, oaspeții au marcat rapid după reluare. Echipa noastră s-a trezit din pumni și a dominat cu autoritate. Viitorul putea egala din lovitură de la 11 metri, dar centralul întâlnirii a închis ochii la un fault evident împotriva lui Tchassem. La o fază hilară a Oaspeților, însă, Ionuț Coza a arătat punctul cu var după o simulare evidentă a lui Voicu și CSM Alexandria a punctat pentru 0-2. Returul va avea loc mâine la Alexandria și teleormănenii pornesc cu prima șansă la promovare. Echipa noastră are nevoie de un succes la două goluri diferență pentru a duce meciul în prelungiri sau la un succes la trei goluri avans pentru o promovare în timpul regulamentar. (Gabriel Cîrjaliu)