Viitorul Dăești, egalată în prelungiri de Slatina

Viitorul Dăești a fost la câteva secunde distanță de un succes care îi menținea pe elevii lui Adi Popa pe locul secund al clasamentului, loc de baraj. Dăeștenii au jucat pe propriul teren în compania liderei, CSM Slatina și au reușit să deschidă scorul prin experimentatul Cristi Munteanu, cel care a executat impecabil o lovitură liberă din apropiere. Cu zece minute înainte de pauză gazdele au rămas în inferioritate după ce autorul golului a fost eliminat după al doilea cartonaș galben. Chiar și așa, Viitorul a rezistat mai bine de o repriză și chiar a avut șansa să își dubleze avantajul. Cu doar câteva minute înainte de ultimul fluier al arbitrilor, Oltul a egalat după o lovitură de la 11 metri, după o fază suspectă de off-side dar și de fault în atac. S-a terminat 1-1 și echipa din Dăești a ajuns pe locul 3 al clasamentului, fiind devansată de CSM Alexandria. Lupta pentru participarea la baraj rămâne deschisă, meciul decisiv urmând să se joace pe terenul dăeștenilor.

Victorii pentru Costești și Horezu

Celelalte două reprezentante ale județului în eșalonul al treilea, Minerul Costești și Flacăra Horezu, au reușit victorii frumoase. Ortacii au plecat cu toate cele trei puncte din deplasarea de la Potcoava, 4-3 cu Petrolul, chiar dacă gazdele au condus cu 2-0. Flacăra Horezu a obținut al doilea succes consecutiv sub comanda lui Lucian Giurcă, 4-1 cu Sporting Roșiori.