Viitorul Dăești e cu un picior la barajul de promovare

Într-o atmosferă frumoasă și sub privirile multor personalități din lumea sportivă și politică din Vâlcea, Viitorul Dăești a jucat în Zăvoi meciul decisiv pentru accederea la barajul de promovare în eșalonul al doilea. Elevii lui Adi Popa au primit vizita formației care se afla pe locul secund al clasamentului, CSM Alexandria și avea ca variantă doar victoria, în caz contrar urmând să își complice mult situația. Echipa noastră a început în forță meciul și a ratat mai multe ocazii de a deschide scorul. Primul gol a venit până la urmă după 28 de minute, Bebe Vasile fructificând o pasă excelentă venită de la Adi Popa. Vâlcenii nu au intrat la cabine în avantaj pentru că oaspeții au egalat prin Preoteasa în minutul 43. Viitorul Dăești a fost echipa mai bună și în mitanul secund și golul victoriei a venit la pu’in timp de la reluare, autor fiind căpitanul dăeștenilor, Florian Pârvu. S-a terminat 2-1 și vâlcenii au luat o opțiune importantă la participarea la baraj. Pentru a nu avea emoții, Viitorul mai are nevoie de un succes în ultimele două etape care au mai rămas de disputat din acest play-off al Ligii a III-a.
Din păcate, celelalte două reprezentante ale județului în cest eșalon, Minerul Costești și Flacăra Horezu au cedat cu 0-5 și 0-2 la Craiova, respectiv Potcoava și au nevoie de o invitație a FRF pentru a participa în viitoarea ediție a Ligii a III-a. (Gabriel C]rjaliu)