Viitorul Dăești a învins în derby-ul vâlcean cu SCM

SCM Râmnicu Vâlcea a pornit ca mare favorită în derby-ul județean contra Viitorului Dăești din Zăvoi dar oaspeții au dat lovitura și au furnizat surpriza rundei. Cele 90 de minute au fost atractive. Dăeștenii au deschis scorul încă din minutul 3, prin Andrei Stanciu, dar municipalii au egalat repede după reușita lui Vlad Ionescu din minutul 17. Golurile au continuat să vină și Viitorul a intrat la cabine în avantaj minim, Stanciu reușind dubla. Imediat după pauză, Robert Cruceru a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, dar Cârciumaru a închis tabela în minutul 70. S-a terminat 3-2 pentru Dăești și lupta pentru accederea în play-off se anunță una interesantă. Din păcate celelalte două formații vâlcene din serie, Flacăra Horezu și Cozia Călimănești, au rămas fără puncte după etapa a doua după înfrângerile de la Colonești, 1-2, respectiv Curtișoara, 0-1. (Gabriel Cîrjaliu)