VIDEO Handbal feminin: România s-a impus în primul meci al campaniei de calificare la Campionatul European contra Austriei

România – Austria 36-25 (18-11)
Dedu, Dumanska – Ardean 5, Zamfir-Florianu 5, Geiger 5, Neagu 5, Chiper 4, Perianu 4, Tomescu 2, Drăguț 1, Laslo 1, Pintea 1, Iuganu-Popa 1, Udriştioiu 1, Zamfirescu 1, Pricopi
Blazek, Curic, Flock – portari; Frey 8, Kovacs 6, Dedic 4, Gerisch 3, Scheffknecht 2, Huber 1, Logvin 1, Berlini, Ivancok, Neidhart, Schaupp, Schindler, Wess

Naționala de handbal feminin a României a jucat la Râmnicu Vâlcea primul meci din campania de calificare la Campionatul European găzduit de Franța anul viitor. Elevele lui Martin Ambros au învins Austria cu scorul de 36-25 după 60 de minute pe care le-au dominat cu autoritate. Meciul a fost unul la discreția tricolorelor. Echilibrul a fost doar în primele minute ale meciului, atunci când austriecele au și condus pentru prima și ultima dată. Până la pauză România își asigura deja victoria după ce a condus cu 18-11. În partea a doua a meciului lucurile au mers și mai bine pentru România care a făcut rapid un avantaj de 10 goluri, pe care l-a mărit până la 13! S-a terminat 36-25 și România a trecut cu bine peste primul hop important. Handbalistele echipei noastre i-au dedicat succesul Denisei Dedu care și-a serbat ziua de naștere în ziua meciului. În următoarea partidă din preliminarii, tricolorele joacă în deplasare contra Portugaliei, pe 1 octombrie. Naționala feminină a României a ratat o singură dată prezența la turneul final al Campionatului European de handbal. Primele două clasate din grupă vor obține prezența la competiția care va avea loc anul viitor în Franța.