VIDEO Flacăra Horezu, mai bună ca Universitatea Craiova! Probleme cu galeria craioveană

Atmosferă de zile mari la Horezu, cu prilejul meciului care a pus față în față echipa locală, Flacăra și formația care pornea în acest sezon cu prima șansă la promovare, FC Universitatea Craiova. Elevii lui Adrian Popa veneau după un start de de campionat peste așteptări, cu un singur insucces din șase meciuri în timp ce oaspeții lui Adrian Mititelu aveau mare nevoie de toate cele trei puncte puse în joc pentru a se apropia de podiumul clasamentului.

Peste 1500 de spectatori, o galerie numeroasă deplasată din Bănie, fotbaliști care trecuseră prin ligile superioare, acestea au fost ingredientele unei partide care promitea mult și care a fost una spectaculoasă. Meciul a fost unul echilibrat, așa cum era de așteptat. A surprins decizia tehnicianului-jucător, Adi Popa, de a miza în poartă pe juniorul Popa, cel care nu a împlinit nici 16 ani, dar acesta a făcut 90 de minute mari și a demonstrat și de această dată că este un fotbalist de mare perspectivă. După 25 de minute de joc, gazdele aveau să deschidă scorul. Căpitanul Raul Nistor a centrat, Samson Nwabueze a reluat spre poarta adversă, mingea a ricoșat la experimentatul Cristi Munteanu care a punctat fără emoții. Gruparea din Bănie și-a dorit egalarea până la pauză și a dominat teritorial, dar a pus pericol la o singură fază. Sabion Lupu a șutat periculos, dar portarul horezenilor a respins și Flacăra a mers la pauză cu un avantaj minim. Nu era nimic câștigat, însă. Registrul tactic a fost unul asemănător și în partea a doua a meciului. Tehnicianul Craiovei a aruncat în luptă piesele grele ale echipei, Florin Costea și Mihai Dina, și oaspeții au dominat la mijlocul terenului. După o oră de joc, Costea putea aduce egalarea după ce a executat bine o lovitură de la 25 de metri distanță, dar juniorul Popa s-a întins ca la handbal și a respins cu piciorul. Craiovenii au mai sperat până în minutul 78, atunci când Eduard Neacșu a fost faultat clar în careu și tot el a transformat în gol lovitura de la 11 metri. S-a terminat 2-0 și echipa antrenată de Adrian Popa este pe locul 6 al clasamentului, la doar trei puncte distanță de prima clasată. De partea cealaltă, FC Universitatea Craiova se afundă în clasament și doar o minune mai poate face ca trupa lui Adrian Mititelu să promoveze în eșalonul al doilea. Ca de obicei, fotbaliștii de la FC Universitatea Craiova au avut parte de o susținere importantă din tribune. Galeria Științei a făcut deplasarea la Horezu și a făcut o atmosferă frumoasă pe stadionul din Treapt. Fanii din Bănie au luat foc, însă, în momentul în care horezenii au marcat cel de-al doilea gol și au rupt gardul de protecție care separă tribunele de teren. Până la urmă craiovenii au renunțat la ideea de a intra în teren. La finalul celor 90 de minute, însă, și-au muștruluit serios favoriții.