Victorie mare pentru SCM. Buzăul, învins în Sala Traian

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au obținut un succes important în lupta pentru podiumul clasamentului. Elevele lui Dahl au primit vizita echipei din Buzău care era la egalitate de puncte cu Vâlcea înaintea rundei cu numărul 16. Oaspetele au început mai bine disputa și au condus pe tabela de marcaj de mai multe ori pe parcursul celor 60 de minute. Și la pauză buzoiencele au intrat în avantaj, 17-15. Partida a fost una palpitantă și în repriza secundă. Cu șase minute înainte de final, Irina Glibko a dus Vâlcea în avantaj, 25-24, apoi Lupei a dublat avantajul, dar Buzăul a revenit și în minutul 59 era din nou egalitate, 27-27. Liscevic a marcat ultimul gol al meciului, iar oaspetele nu au fructificat ultimul atac pe care l-au avut la dispoziție. S-a terminat 28-27 șI echipa noastră este acum favorită la locul 3. De altfel, și lupta pentru titlul național rămâne deschisă după ce lidera clasamentului, Rapid, a cedat pe propriul teren în fața campioanei en-titre, CSM București. (G.C,)