Victorie importantă pentru Lupii Negri

În primul meci oficial al anului în sala Traian, baschetbaliștii de la CS Vâlcea 1924 au primit vizita unei contracandidate la salvarea de la retrogradare, CSM Focșani, echipă care reușise succesul în meciul din tur. Oaspeții s-au descurcat bine până la pauza mare, perioadă în care au condus în mai multe rânduri. După 24-27 la finele primului sfert și 44-44 spre finalul sfertului secund. Elevii lui Hristu Șapera s-au dezlănțuit și au intrat la cabine cu 57-46. Lucrurile au mers bine până la final și victoria echipei noastre a fost una logică: 96-84. Pentru Lupii Negri urmează două partide în deplasare la Craiova și Oradea, apoi partea a doua a campionatului, cel mai probabil în turneul de play-out. (Gabriel Cîrjaliu)