![](https://evenimentvalcean.ro/wp-content/uploads/2021/11/drogati-la-volan-685661ec11ef8c4987-940-0-1-95-1-840x200.jpg)
Vâlcean prins la volan pe Bulevardul Tineretului din Râmnicu Vâlcea sub influența drogurilor
Un bărbat de 31 de ani, din Râmnicu Vâlcea, a fost prins conducând un autoturism sub influența drogurilor. Totul s-a petrecut ieri, 23 iunie 2022, pe bulevardul Tineretului din municipiu. Individul conducea din direcția Sud către Nord, în momentul în care a fost oprit în trafic de polițiștii Biroului Rutier și testat cu echipamentul din dotare.
“Acesta a fost testat cu aparatul drug test, indicând o valoare pozitivă a subtanțelor psihoactive, motiv pentru care a fost condus la o unitate medicală în vederea recoltării de probe de sânge și urină pentru stabilirea cu exactitatea a prezenței substanțelor în organism.
În cauză, a fost întocmit un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe” – precizează IPJ Vâlcea.