Șirineasa se scufundă! Elevii lui Gabriel Mangalagiu au pierdut al doilea meci în 2017 și sunt pe loc retrogradabil

În ciuda transferurilor importante făcute în această pauză competițională, CS Șirineasa nu se regăsește în campionatul eșalonului al treilea și a pierdut al doilea meci oficial al anului 2017. Elevii lui Gabriel Mangalagiu au jucat pe propriul teren cu formația a doua de la CS Mioveni și aveau mare nevoie de toate cele trei puncte pentru a păsări zona retrogradabilă a clasamentului.

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 11 după o nesincronizare a apărării vâlcenilor. Șirineasa a egalat după doar trei minute, prin reușita lui Petruț Tomescu și speranțele pentru un succes erau intacte. Tot CS Mioveni a intrat la puză în avantaj, după golul marcat în minutul 42 de către Eugen Neacșu. Pe o ploaie mocănească, echipa noastră s-a chinuit, dar nu a reușit să mai puncteze. Care au marcat au fost tot argeșenii care au stabilit sorul final în minutul 70, 1-3! CS Șirineasa rămâne cu 15 puncte și își diminuează șansele de evitare a retrogradării. În runda viitoare, elevii lui Gabriel Mangalagiu merg la Pitești pentru meciul cu Atletic Bradu, echipă care care joacă și patru fotbaliști vâlceni: Rareș Sporea, Grigore Ceapă, Adi Codin și Ovidiu Popescu. Interesant este că Ceapă a promovat cu Șirineasa în Liga a III-a, în timp ce Codin s-a născut la Șirineasa.