SCM, victorii clare în derby-urile Olteniei

Campioana României la handbal feminin și-a adăugat în clasament alte două victorii clare. Elevele lui Florentin Pera au evoluat în Sala LPS din Bistrița și etapa a 16-a i-a adus un adversar ambițios, SCM Craiova. Cele 60 de minute au fost la discreția echipei noastre care a condus la pauză cu 13-11. În repriza a doua diferența de valoare a fost și mai evidentă și vâlcencele s-au impus în final cu 26-20. În runda următoare, la o zi distanță, SCM a evoluat împotriva unui adversar modest, echipa din Slatina. A fost un galop de sănătate pentru campioane care au câștigat la zece goluri diferență, 35-25. SCM Râmnnicu Vâlcea rămâne pe locul 3 al clasamentului, cu șanse mari de a termina în postura de vicecampioană a României, în condițiile în care CSM București pare că a scăpat în câștigătoare a campionatului. (G.C.)