SCM Rm. Vâlcea a remizat cu Thuringer

Într-o atmosferă specifică meciurilor de cupe europene din sala Traian, SCM Râmnicu Vâlcea a jucat în compania nemțoaicelor de la Thuringer, liderele grupei. Echipa noastră a avut multe probleme de lot dar a fost la un pas de o victorie mare care putea să fie decisivă pentru calificarea în faza următoare a Ligii Europene. Toate cele 60 de minute ale întâlnirii au fost echilibrate. Oaspetele au condus la pauză la un gol diferență, 17-16 și au început mai bine mitanul secund când au avut și cinci goluri avans. Elevele lui Dahl au revenit spectaculos și au întors situația de pe tabela de marcaj. S-a terminat la egalitate, 32-32, chiar dacă SCM a avut ultimul atac al întâlnirii și putea câștiga toate punctele puse în joc. În runda viitoare echipa noastră va evolua tot pe propriul teren contra franțuzoaicelor de la Paris 92 și un succes le face favorite la calificare pe Glibko și compania.