SCM Rm. Vâlcea a pierdut la Paris

În a doua etapă a Ligii Europene de handbal, SCM Râmnicu Vâlcea s-a deplasat la Paris pentru întâlnirea cu formația din Capitala Franței. Elevele lui Dahl au început perfect partida și nu au primit gol în primele 8 minute. După 0-3 și 1-4, gazdele au revenit și au egalat la 5. Vâlcencele au rămas la conducere pe tabela de marcaj, dar la pauză s-a mers tot la egalitate, 10-10. Franțuzoaicele au fost mai bune în repriza secundă și s-au impus la final cu 24-22, chiar dacă au fost în avantaj pentru prima dată abia după minutul 40. După două runde cele două formații sunt la conducerea grupei, la egalitate de puncte.
La meciul disputat în Palais des sports Robert Charpentier din Issy-les-Moulineaux, echipa noastră a fost încurajată inclusiv de către membrii Ambasada României în Franța / Ambassade de Roumanie en France. (G.C.)