SCM, prea mică pentru Ikast

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au jucat manșa tur a dublei cu danezele de la Ikast cu gândul de a obține un rezultat care s-i dea speranța unei calificări. Au fost 60 de minute spectaculoase în timpul cărora atacul lui Dahl a funcționat acceptabil în timp ce apărarea nu s-a descurcat în fața iureșului nordicelor. SCM a alergat în permanență după egalare după ce oaspetele au condus în prima repriză și cu un avans de șase goluri. La cabine s-a mers cu scorul de 20-17 pentru Ikast, dar debutul reprizei secunde a fost dătător de speranțe pentru spectatorii din sala Traian. Cu zece minute înainte de final efortul vâlcencelor a fost răsplătit și SCM a egalat la 28 și apoi la 29 și a avut șansa să fie pentru prima dată în avantaj. Finalul le-a aparținut în totalitate danezelor care au marcat la fiecare atac. La final a fost 39-33 pentru Ikast și calificarea este în mare parte rezolvată de reprezentanta Danemarcei.