SCM, prea mică pentru Gyor

Iubitorii handbalului din Vâlcea au sperat la o minune în primul meci al anului din Liga Campionilor jucat de campioana României, SCM. În sala Sporturilor Traian au venit unguroaicele de la Gyor și a urmat, din păcate, o lecție de handbal predat de campioanele Europei. Maghiarele au început în forță, au condus cu 3-0, apoi Vâlcea a revenit și e agalat la trei. A fost singurul moment al meciului dătător de speranțe. A urmat o dominare evidentă a oaspetelor care au zburdat pe teren, deși au dat impresia că nu se întrebuințează la maximum. Diferența s-a mărit treptat și logic și la pauză deja nu se mai punea problema învingătoareo: 12-19. În repriza secundă oaspetele și-au permis luxul să introducă în teren handbalistele neutilizate până atunci dar jocul vâlcencelor a continuat să fie unul apatic. Cu doar 8 goluri marcate în 30 de minute, SCM a pierdut în final cu 20-37, cea mai urătă înfrângere pe propriul teren din istoria handbalului feminin vâlcean. Chiar și așa, SCM păstrează șanse de calificare în faza următoare a competiției, meciul din runda viitoare, în deplasare cu Podravka, fiind unul decisiv. (G.C.)