SCM, egal dramatic la Buzău

Campioana României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a jucat un meci dramatic în deplasare, la Buzău. Elevele lui Florentin Pera aveau mare nevoie de o victiorie pentru a păstra avantajul față de principala contracandidată la titlul național, CSM București, dar a avut în față o echipă motivată și agresivă. De asemnea, de menționat este că la gazde sunt acum legitimate multe handbaliste care sezonul trecut au luat titlul la Vâlcea: Blazek, Iuganu, Petrovici, Pricopi-Rotaru, Khouildi și Gavrilă, ultima fără drept de joc în partida directă. Echipa noastră a jucat mai bine în prima repriză și a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 14-12.Partea secundă a fost una dramatică. Buzoiencele au recuperat handicapul și cu conci minute înainte de final erau în avantaj : 25-24. a urmato nouă perioadă bună a oltencelor care au punctat de două ori consecutiv. Campioanele au ratat mult și cu 20 de secunde înainte de final era egalitate și gazdele aveau ultimul atac pe care din fericire nu l-au fructificat. S-a terminat 26-26. Pentru echipa noastră au punctat: Liscevici 8, Norgaard 4, Fraga 4, Elghaoui 3, M. Lopez 2, Trifunovici 2, M. Gonzalez 1, Florica 1, Da Silva 1. În runda viitoaare, elevele lui Pera au meci lejer, în deplasare, cu Unirea Slobozia. (G.C.)