SCM dă piept cu turcoaice sau elvețience la debutul în Europa

Capitala Austriei, Viena, a fost gazda tragerii la sorți a preliminariilor Cupei EHF la handbal feminin. România are trei reprezentante în această competiție. SCM Râmnicu Vâlcea va juca prima sa dublă europeană de la înființare și are parte de un adversar nici foarte puternic, nici foarte slab.

Cel mai probabil, elevele lui Florentin Pera vor da piept cu reprezentanta Turciei, Kastamonu, care va evolua în primul tur contra unei formații modeste, LC Bruhl din Elveția. Formația turcă a jucat și în sezonul trecut în fața unei echipe din România, SCM Craiova, în faza semifinalelor. Deși au pornit ca mari favorite, oltencele nu au avut deloc o viață ușoară. Echipa din Bănie a câștigat în turul din Turcia cu scorul de 23-22, dar a pătimit mult în returul care s-a terminat la egalitate, 18-18, după ce turcoaicele au condus o parte importantă a celor 60 de minute. Și în sferturile de finală turcoaicele au jucat contra unei reprezentante a României, HC Zalău. Formația antrenată de Gheorghe Tadici a învins greu în manșa tur, 29-28 dar a cedat la trei goluri diferență în retur, 24-27 și a ratat calificarea în penultimul act al competiției. Cea mai cunoscută handbalistă a turcoaicelor este Serpil Iskenderoglu, cea care este titulară și în Naționala feminină a Semilunei. Echipa noastră va disputa primul meci din turul secund pe teren propriu, iar returul în deplasare.