SCM a trecut și de hopul Brăila! Elevele lui Pera au învins clar Dunărea și rămân pe primul loc al clasamentului

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea continuă parcursul perfect din acestă ediție a Ligii Florilor. Elevele lui Florentin Pera s-au deplasat pe terenul brăilencelor de la Dunărea, care înaintea disputei aveau un singur punct câștigat și erau în subsolul clasamentului.

Chiar și așa, oltencele nu și-au subestimat adversarele și au jucat cu seriozitate din primul până în ultimul minut, fără a apăsa pe accelerație, însă. Încă de la pauză soarta celor trei puncte puse în joc era stabilită. După 30 de minute municipalele conduceau cu 17-13 și era clar că Brăila are șanse minime să pună probleme reale. Lucuririle au stat identic și în repriza a doua, cu o echipă olteană stăpână pe situație. Dunărea s-a descurcat mai bine. A terminat mitanul secund la egalitate, 14-14 dar victoria le-a revenit oltencelor, cu scorul de 31-24. După acest rezultat, SCM Râmnicu Vâlcea a revenit pe primul loc al clasamentului, la trei puncte distanță de CSM București. Pentru prima dată în ultimii ani, titlul național nu mai are o țintă sigură – Bucureștiul. Dacă o să reușească să mențină ritmul alert și parcursul fără greșeală, echipa noastră va juca cu titlul pe masă în returul cu CSM București, formație pe care a învins-o în deplasare în tur! Altfel, Ana Maria Popa și Da Silva au fost principalele marcatoare are SCM-ului la Brăila, cu 9, respectiv 7 reușite. În următoarea rundă, Dumanska și compania vor evolua într-o deplasare dificilă. Elevele lui Florentin Pera merg la Brașov, acolo unde vor da piept cu echipa unde tehnician este Ion Crăciun iar director tehnic fosta mare glorie a Oltchimului, Mariana Târcă. Brașovencele sunt în acest moment pe locul trei al clasamentului și au de gând să furnizeze primul insucces pentru vâlcence. Chiar și așa, CSM Râmnicu Vâlcea este favorită la câștigarea punctelor puse în joc. Cum CSM București are meci ușor, la Cluj, oltencele sunt nevoite să învingă sau să scoată un rezultat de egalitate pentru a rămâne pe primul loc.

4. Măgura Cisnădie 7 4 2 1 167-170 14
5. Minaur Baia Mare 7 4 1 2 180-175 13
6. SCM Craiova 7 4 0 3 186-165 12
7. Gloria Bistrița 7 4 0 3 168-162 12
8. HC Zalău 7 3 2 2 185-175 11
9. Gloria Buzău 7 3 1 3 151-159 10
10. CSM Slatina 7 2 1 4 151-164 7
11. CSM Galați 7 2 1 4 144-169 7
12. Dunărea Brăila 7 0 1 6 153-191 1
13. CSU Cluj Napoca 7 0 0 7 170-201 0