SCM a terminat parcursul din Cupa EHF cu o victorie în Ungaria

SCM Râmnicu Vâlcea și-a respectat blazonul și în ultima etapă a grupei din Cupa EHF chiar dacă rezultatul nu mai conta pentru configurația finală a clasamentului. Elevele lui Dahl s-au deplasat în Ungaria pentru meciul cu Vaci și au reușit să se impună, chiar dacă aveau deja biletele de calificare în sferturile de finală. Prima repriză a fost una echilibrată, cu maghiarele la conducere, chiar și la trei goluri diferență. Handicapul a fost la pauză de un gol, 16-15. Și debului mitanului secund le-a aparținut gazdelor care au condus cu 2016. Din acel moment vâlcencele au început cursa de urmărire și s-au impus în final cu 31-30. În sferturile de finală SCM Râmnicu Vâlcea va avea parte de o dublă manșă în fața unui adversar puternic, Ikast din Danemarca, manșa tur urmând să se desfășoare în luna martie. Din păcate partida din Ungaria a adus și o veste proastă pentru iubitorii handbalului din Râmnicu Vâlcea, accidentarea Cristinei Florica. Căpitanul echipei noastre va afla în următoarele zile rezultatul RMN-ului la genunchiul stâng, cea mai proastă variantă fiind o ruptură de ligamente. (G.C.)