SCM a pierdut dramatic accederea la turneul final al Cupei României

SCM Râmnicu Vâlcea nu a reușit calificarea la turneul final al Cupei României la handbal feminin. Elevele lui Kurtes au jucat în sferturile de finală în compania buzoiencelor de la Gloria care s-au descurcat mai bine în prima repriză și au intrat la cabine înavantaj de două goluri, 14-12. Tot Gloria a început mai bine și partea a doua a meciului și și-a dublat avantajul. Vâlcencele au revenit spectaculos și la finalul timpului regulamentar a fost egalitate, 29-29. Calificarea s-a decis la aruncări de la 7 metri și mai inspirate au fost buzoiencele care au marcat de cinci ori, față de cele patru reușite ale oltencelor. Pentru echipa noastră clasarea pe podiumul Ligii Florilor a rămas singurul obiectiv intern din acest sezon.