SCM a pierdut derby-ul cu Baia Mare

Campioana României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a irosit în mare parte șansele de a mai spera la ocuparea locului secund al clasamentului la finalul sezonului competițional. Elevele lui Florentin Pera au jucat la Bistrița în compania echipei Minaur Baia Mare și aveau nevoie de o victorie pentru a trece peste adversare în clasament. Vâlcencele au făcut o primă repriză bună în care au condus mereu. SCM a intrat la pauză cu un avans de două goluri, 14-12 și se părea că poate veni revanșa după înfrângerea din turul campionatului. Din păcate, repriza secundă le-a aparținut băimărencelor care s-au impus în final cu 31-30. Partea bună este că echipa noastră va termina pe podium, poziția a treia fiind ca și sigură în timp ce partea proastă este că șansele la locul secund și mai ales la primul loc sunt aproape nule.