SCM a pierdut clar în Danemarca

Derby-ul pentru șefia grupei din Cupa EHF a fost câștigat clar de danezele de la Viborg. Cu biletele pentru sferturi deja adjudecate, elevele lui Dahl au făcut un meci slab pe terenul fostei câștigătoarea Ligii Campionilor. Echipa noastră a marcat un singur gol timp de nouă minute și gazdele au fost în avantaj încă din debutul întâlnirii. Vâlcencele au dat impresia că pot să revină și au diminuat handicapul la un singur gol la mijlocul primului mitan: 7-6. Până la pauză SCM a mai marcat doar două goluri și Viborg a intrat la cabine cu un avantaj liniștitor: 15-8. Nici repriza secundă nu a fost una fericită pentru oltence și la final scorul a fost unul drastic, 31-20. Echipa noastră merge în sferturile de finală ale competiției dar e clar că este nevoie de un joc substanțial mai bun pentru a emite pretenții la câștigarea trofeului pus în joc. (G.C.)