SCM a învins semifinalista EHF! Elevele lui Pera au trecut clar de turcoaice și nu pot pierde calificarea

SCM Râmnicu Vâlcera a jucat prima sa partidă europeană, în sala sporturilor Traian, în fața a peste 2000 de spectatori. Elevele lui Florentin Pera au avut parte de un adversar periculos, cel puțin teoretic.

Kastamonu Belediyesi din Turcia ajunsese în faza semifinalelor în ediția trecută, acolo unde era eliminată de o altă echipă din România, SCM Craiova. În teren, însă, realitate a fost cu totul alta. Vâlcencele au învins clar, fără să apese pe accelerație și returul este acum doar o formalitate. Meciul a fost echilibrat doar în orimele sale minute. Turcoaicele au ținut aproape și au dat impresia că se pot bate pentru calificare. A fost un simplu foc de paie, însă. După ce au intrat în ritmul partidei, elevele lui Pera au dus scorul la 12-7 și deja o mare parte a emoțiilor erau risipite. La pauză diferența ere deja liniștitoare, 19-13 și era clar care este echipa care urma să meargă în ultimul tur preliminar al grupelor. În partea a doua a meciului echipa din Turcia nu a reușit să se apropie de oltence și tabela a înghețat la scorul de 35-26. Putea să fie și o diferență mai mare, dar Pera a rulat întreg lotul, simțind că și-a securizat calificarea. Returul are loc duminica viitoare în Turcia. Gazdele ar avea nevoie de un succes la 10 goluri diferență pentru a elimina Vâlcea dar erste greu de crezut că SCM poate avea emoții, având în vedere diferența mare de valoare dintre cele două combatante. Altfel, Yrina Glibko a fost din nou cea mai bună marcatoare a echipei vâlcene, cu zece reușite. Pentru echipa noastră auevoluat: Dumanska, Blazek, Ciucă – Glibko 10, Vasileuskaya 6, Lopez 6, Popa 4, Băcăoanu 3, Fernandez 3, Petrovic 1, Florica 1, Khouildi 1, Craiu, Badea, Da Silva, Gavrilă. Antrenori: Florin Pera (principal), Mia Rădoi, Ildiko Barbu.