SCM a învins pe Nykøbing F. Håndboldklub. Se vede turneul final!

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au jucat în fața unor tribune pline în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Europene, contra danezelor de la Nykøbing F. Håndboldklub – NFH. Formația noastră a dominat pe tot parcursul celor 60 de minute și au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 16-14. În partea secundă a meciului superioritate vâlcencelor a fost evidentă. SCM s-a distanțat treptat și a avut și opt goluri avans, diferență care ar fi făcut ca manșa retur din Danemarca să fie o simplă formalitate. Nordicele au revenit însă și la final tabela de marcaj a înghețat la scorul de 32:29 pentru SCM. Calificarea se va juca în returul din Danemarca și vâlcencele au ca variante Victoria, un rezultat de egalitate și chiar o înfrângere la două goluri diferență. În altă ordine de idei, înaintea meciului cu Nykøbing F. Håndboldklub, pe parchetul polivalentei vâlcene au revenit fostele glorii ale Oltchimului care în uralele spectatorilor au fost premiate de primarul RÂmnicului, Mircia Gutău. (G.C.)