SCM a fost aproape de o victorie în Liga Campionilor

Campioana României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea s-a deplasat la Podgorica pentru meciul din Liga Campionilor contra reprezentantei din Muntenegru, Buducnost. Chiar dacă din lot nu au făcut parte șase titulare și nici tehnicianul Florentin Pera, infectat cu noul coronavirus, vâlcencele au făcut 60 de minute foarte bune. Gazdele au început mai bine, au condus în permanență, dar finalul primei reprizele a aparținut vâlcencelor care au intrat la cabine cu un handicap minim, 14-15. Repriza secundă a fost una și mai bună pentru SCM care a egalat și apoi a fost mult timp în avantaj. Din păcate, experiența superioară a gazdelor și oboseala acumulată de românce și-au pus amprenta. Cu un minut înainte de final muntenegrencele aveau un gol avans și campioana României a avut șansa unui ultim atac. Ghinionul a fost maxim, însă. În chiar ultima secundă mingea a nimerit bara și tabela de marcaj a înghețat la scorul de 29-28 pentru gazde. Echipa noastră rămâne pe ultimul loc al clasamentului, fără puncte, dar șansele de calificare rămân. (G.C.)