SCM a câștigat și în Spania. Calificare în grupe

SCM Râmnicu Vâlcea s-a deplasat în Spania pentru meciul retur cu Bera Bera la adăpostul succesului din tur la șase goluri diferență. Meciul a avut un parcurs aproape identic cu cel din Sala Traian. Ibericele au început ca din pușcă și au făcut o primă repriză foarte bună. La pauză a fost 14-10 pentru gazde și suporterii vâlceni aveau emoții având în vedere că Bera Bera mai avea de recuperat doar două goluri. Repriza secundă le-a aparținut în totalitate oltencelor și după 15 minute nu se mai punea problema echipei calificate. SCM nu s-a mulțumit doar cu accederea în faza grupelor Cupei EHF și au reușit să se impună și în Spania cu scorul de 29-27. Pentru echipa noastră urmează acum o pauză competițională și emoții la tragerea la sorți unde vom afla adversarele din grupe. Cele șase etape din Cupa EHF vor avea loc în primele două luni ale anului viitor. (G.C.)