Rezultate excelente pentru Firfirică și Toader

Aruncători de top pe plan național! Vâlcenii Alin Firfirică și Rareș Toader au început în forță sezonul în aer liber. În Belgia, la Oordegem, Firfirică a câștigat concursul de atletism International Flanders Athletics Meeting.

În România, la Pitești, Rareș Toader a reușit 20,03 metri la aruncarea greutății. Rezultatul îl pune pe lista celor care au șanse la calificarea la Campionatele Mondiale ale seniorilor de la Doha. Legitimat la CSA Steaua, Alin s-a clasat pe locul întâi, cu o aruncare de 63,78 metri. Sportivul de 24 de ani a reușit cel mai bun rezultat personal din acest sezon cu o aruncare mai lungă cu 1,66 metri. Precedenta performanță a lui Alin a fost realizată la Campionatele Naționale de aruncări de iarnă, de la București. Și Rareș și Alin sunt în căutarea realizării baremului de calificare la Campionatele Mondiale în aer liber de la Doha, din toamna acestui an. Alin Firfirică are nevoie de o aruncare de 65 de metri. Următorul concurs pentru sportivul de la Steaua va avea loc în Germania, la Halle, în perioada 31 mai – 2 iunie. Alin Firfirică este pregătit la clubul Steaua București de antrenoarea Daniela Costian. (G.C.)